En pandemi, en nedstengning og litt kreppapir ble startskuddet for Sine og Saras papirblomst-suksess
Bli med inn i deres kreative verksted – vi tipper at du også får lyst til å skape florlette evighetsblomster i nydelige farger.
Sara og Sine har kalt bedriften sin Almeja, som er det spanske ordet for musling. En musling er både vakker, sterk og unik, og det er egenskaper de er opptatt av å få med i arbeidene sine.

Da søstrene Sine og Sara Finne Frandsen åpnet sitt kreative studio i januar 2020 var kalenderen allerede fylt med oppdrag. Hele våren skulle de utvikle visuelle universer og stylingkonsepter til butikker og eventer, men så traff pandemien verden og det meste stengte ned. Over natten ble så å si alle avtaler kansellert.
– Da var det jo ikke så mye å finne på, men vi hadde noe kreppapir liggende og jeg hadde allerede sett på noen papirblomster som jeg gjerne ville prøve å lage selv, bare sånn for moro skyld, sier Sara.
Søstrene har alltid vært veldig kreative. Sara lærte seg kjapt teknikken og instruerte deretter Sine over Facetime. De ble så fornøyd med resultatet at de valgte å bruke blomstene som premie i en Instagram-konkurranse der målet var å skape mer blest omkring det nystartede firmaet sitt. Og interessen for de sirlige papirblomstene ble enorm.
– Det var helt vilt! Det var jo aldri meningen at blomstene skulle selges, men alle spurte hvor de kunne kjøpe dem, forteller Sara
LES OGSÅ Trenden for deg som elsker evighetsblomster
Bærekraft og fine farger
Dermed startet søstrene å lage papirblomster for salg i nettbutikken sin, og har også utviklet workshops for deltakere som har lyst til å lære kunsten selv.
– Vi traff nok en nerve med blomstene. Glade farger og bærekraft var noe folk ble ekstra opptatt av i pandemien, sier Sine.
Og nettopp bærekraft er en viktig del av konseptet. Blomstene produseres av FSC-sertifisert kreppapir og alt av materialer blir brukt, ingenting kastes. Og aller viktigst: Blomstene holder seg fine utrolig lenge. Trenger man litt forandring, kan de bare pakkes bort en stund og tas frem igjen senere.
– Vi har mange kunder som bestiller buketter til hytta eller kontoret slik at de alltid har fine blomster i vasene der, forteller Sara.
Hver onsdag tar søstrene en sykkeltur rundt i byen for å hente ny inspirasjon. Fargerike bygninger og områder gir kreativt påfyll og blir utgangspunkt for nye fargesammensetninger og uttrykk.
– Vi deler lidenskapen for flotte, fargeglade ting. Det tiltaler oss veldig, sier Sine og forteller at Almeja Space har blitt et fristed der hun kan fordype seg og oppleve det nærmest meditative i å skape noe med hendene. Det aller viktigste for dem begge er at de hver eneste dag får lov til å jobbe med noe de virkelig elsker.
– Vi lager papirblomstene fordi vi er så glad i visuelle universer, farger og former, og alt det kan komme til uttrykk i blomstene. Vi brenner for å tilføre folks hverdag mer estetikk og skape glede med noe vakkert, sier Sine og Sara.

Sara og Sine etterstreber aldri å lage tro kopier av ekte blomster. I stedet bruker de farger og glitter for å skape et eventyrlig uttrykk.

Ståltrådstilken gir mange muligheter til forskjellig styling av blomstene. Du kan nærmest lage en liten blomstereng på bordet ved å bøye stilkene i forskjellige retninger

Sara og Sines fem beste tips til å style papirsblomster
- Bruk vaser med liten åpning for å samle buketten. Papirblomster har ikke tykke stilker og bladgrønt som fyller en vase med stor åpning.
- Lek med uttrykket og gi papirblomstene et organisk uttrykk ved å folde bladene vidt ut og bøye stilkene. La for eksempel en enkelt stilk henge litt nedover vasen. Blomstene tåler at du bøyer og tøyer litt på dem.
- Lag en blomsterlenke ved å feste stilkene til et fiskesnøre eller lignende, og heng den for eksempel i vinduet eller over spisebordet.
- Bruk en papirblomst som serviettring ved å vikle ståltråden rundt servietten..
- Papirblomster holder lenge ved riktig behandling: Unngå at de blir stående lenge i direkte sol, og fjern støv med tørr klut og lett hånd.
BILDET I det kreative studioet er det blomster overalt, både på vegger, på arbeidsbord og i vaser

IDÉ Ikke vær redd for litt rot på arbeidsbordet. Ofte oppstår det nye ideer og fargekombinasjoner når farger og mønstre blir blandet på kryss og tvers.
BILDET For de to søstrene har studioet blitt et hjem nummer to der de får brukt kreativiteten sin fullt ut

Kunstneren Nynne Rosenvinge har lagd plakaten Espacio Almeja, som er inspirert av Sine og Saras blomsterunivers.

Begge søstrene elsker farger og er alltid åpne for nye måter å sette dem sammen på.

IDÉ La fargerike papirruller stå fremme for å stimulere kreativiteten..
BILDET Kreativt rot! Dét er stikkordene for studioet til Sine og Sara. Ambisjonen er at kundene umiddelbart skal oppleve at de kommer inn i et kreativt pustehull når de åpner døren.
INSPIRERT? Har du lyst til å lage dine egne evighetsblomster av kreppapir? Det finnes en rekke gode videoer på YouTube som viser deg enkle teknikker. Søk på «kreppapir blomster DIY» eller «crepe paper flowers DIY». Vil du se flere av Sine og Saras vakre arbeider, følger du dem på @almejaspace.
