Nytt hjem av gamle skatter
Da Elisabeth og Kristian skulle pusse opp huset, hentet de inspirasjon og materialer fra familiens uthus. Slitte skap, gamle dører og værbitte vinduer har fått nytt liv i hjemmet deres. Bli med inn!
Nedenfor en gammel nedlagt skole i Hälsingland i Sverige bor Elisabeth og Kristian Vernersson sammen med sønnen Max (7) i et hus fra 1960-tallet. Kristian er oppvokst i nabohuset, så da familien flyttet inn i 2007, kjente han allerede godt til området. Huset krevde en totalrenovering, og paret bestemte seg allerede fra starten for å ta oppussingen sakte, rom for rom.
Vi har vært på besøk, bli med inn og se hvordan huset har blitt etter oppussingen på de neste sidene!

Kronglete kjøkken
- Kjøkkenet viste seg å bli den største utfordringen. Jeg ønsket meg et kjøkken inspirert av designeren og interiøreksperten Tricia Guilds landlige kjøkken i Toscana. Vi kontaktet en lokal kjøkkensnekker, som satte i gang med å virkeliggjøre drømmene ved hjelp av tegningene mine, forteller Elisabeth.
Rammene i Tricia Guilds kjøkken er laget av lettbetong. Det skulle vise seg å bli vanskelig å få til, men problemet ble løst ved å lage kjøkkenrammer av tre som deretter ble malt sandfarget for å få den riktige «looken». Kjøkkenrenoveringen startet høsten 2011, og målet var å få rommet ferdig til jul. Fra tegning til ferdig resultat tok arbeidet fire måneder. Det var en hektisk prosess, men paret nådde målet - de aller siste hyllene ble skrudd på plass på selveste julaften.
Idé! Finn en plate i ønsket størrelse og mal den med tavlemaling, så har du en praktisk og dekorativ ukeplanlegger som hele familien kan bruke. Elisabeth har hengt opp en klokke på sin tavle som en kul detalj.

Fine bokser i matboden
I matboden holder Elisabeth orden ved hjelp av fine bokser. De gamle dørene hang opprinnelig i en kafé og er nå et nydelig smykke på kjøkkenet.

Tegneserievegg!
Idé! Kle en vegg med sider fra gamle magasiner eller tegneserier, og skap en kul brytning i interiøret.

Tøft i turkis
Den turkise skjenken har Elisabeth fått av svigerforeldrene. Vind og vær har gitt den en naturlig patina, og møbelet har fått enda mer karakter ved hjelp av tallene som Elisabeth har malt på med sjablong. To gamle vinduer er satt inn i veggen for å bevare mest mulig lys. En lampe fra loppemarked, en madonnafigur og en glasskrukke fylt med kirsebærkvister pryder den gamle skjenken i stuen og utgjør et vakkert stilleben.
Idé! Tre en lampeledning med sokkel gjennom bunnen på en fin kurv, og få en taklampe som ingen andre har maken til. Kurven kan også males eller beises - denne har fått et strøk drivvedbeis.

Sofa ved spisebordet
Ved spiseplassen står mormors gamle sofa sammen med tre fine rokokkostoler. I sofaen ligger puter med grafiske mønstre, som skaper en moderne kontrast til de gamle, buede møblene.
Idé! En fin knaggrekke er ikke bare et dekorativt møbel i seg selv. Den kan også brukes til å henge opp fine smykker, bilder eller planter i hengekrukker på.
Idé! Klipp opp gamle dongeribukser i kvadratiske lapper, og sy en pute med lappeteknikk.

Koselig kamin
Kaminen står mellom spisekroken og stuen, og den gir herlig varme og høy hyggefaktor i vintermånedene. Veden er lett tilgjengelig i en nisje ved siden av.

Hjemmelaget og re-designet
Den malte panelveggen bryter stilig opp i stuen. Bordet ved siden av sofaen fungerer også som magasinstativ, og er laget av Kristian. Hekleputen i sofaen er dekorert med Elisabeths spesiallagde bjørkeknapper, og trekrakken har paret reddet ut av en container.
Reinsdyrgeviret på stueveggen har Elisabeth funnet på loppemarked. Det gjør seg fint alene på den litt røffe panelveggen.

Kul arbeidsplass
Elisabeth syr mye selv, og samler arbeidsmaterialer og redskaper i store glasskrukker - praktisk og dekorativt.
Idé! Heng armeringsnetting opp på veggen, og du har et kult moodboard. Bilder og utklipp fester du enkelt med klesklyper.

Stilig soverom
En bit av en gammel panelvegg ble til en personlig sengegavl. Sengebunnen er laget av doble, hvitmalte paller som det er satt hjul på, og en gammel skolestol har blitt til nattbord.
Idé! En enkel stol er perfekt som nattbord. Sett på en skrivebordslampe som ikke stjeler av stolsetet, så får du også plass til lesestoff og morgenkaffen.

Kult klesoppheng
Idé! En fin grein er en stilig måte å henge opp klær på. Legg greinen i to løkker av tau, og fest dem i taket.

Drømme-barnerommet
Idé! Bruk en dør som gulv, lag vegger av MDF-plater, sett inn gamle vinduskarmer, og vips så har du en stilig sovekupé - en sann drøm for enhver smårolling.
Idé! Kle veggene rundt barnesengen med gamle, spennende kart.

Boligprat med Elisabeth
- Hvordan vil du beskrive stilen din?
- Heller gammelt enn nytt! Jeg liker å følge trender, men jeg liker å gjøre det på min måte.
- Hvor finner du inspirasjon til boligen? - Inspirasjon får jeg gjennom blogger og magasiner.
- Hva er ditt beste innredningstips? - Prøv å finne en rød tråd i stilen din som kan gjenspeiles i hjemmet ditt.
- Hva er du mest fornøyd med hjemme? - Kjøkkenet! Det har bare blitt enda bedre enn det jeg drømte om.
- Hva er ditt neste prosjekt i boligen? - Gangen. Vi ønsker oss mer lys, så der må vi finne på noe lurt som gjør at vi kan få åpnet opp litt mer.
- Hva kommer aldri inn i hjemmet ditt? - Panelgardiner eller gardiner med volang. Takvifter er heller ikke særlig fint.
