Har Linn Norges vakreste gård?
Paret i Lier har pusset opp i seks år. Se før og etter-bildene fra finalekandidaten i Norges vakreste hjem!
Husfrue på Liebråten gård
Liebråten gård i Lier er en av ti finalekandidater i Norges vakreste hjem 2011. Her har Linn og Christian Røste Moe skapt et idyllisk hjem på en gård med en helt spesiell historie.

Før: Sliten 50-tallsbolig
- Det er egentlig et annet hovedhus på gården, men etter en renovering i 1970, var det ingenting igjen av det sveitserhuset som var. Så i dag er det huset vårt som fremstår som hovedhuset på gården. Siden det ble bygget på 1950-tallet, har det aldri sett ut som et typisk sveitserhus. Men etter mye grubling og samtaler med mennesker med samme lidenskap, gjorde vi grep som gjorde huset så landlig og sveitseraktig som mulig.

Syverksted på glassverandaen
- Jeg har ikke så mange favoritt-ting, men siden jeg er så glad i å sy, fikk jeg glassverandaen som mitt lille kreative rede. Der har jeg både overlocken og vanlig symaskin, og kister og et gammelt lintøyskap fullt av stoff, mønster og fremtidige prosjekter.

Landlig stil med røffe elementer
Hvilken stil har du hjemme?
Vi har en romantisk og landlig stil med mye lin og pasteller. For at det ikke skal bli for søtt, har vi noen røffere elementer innimellom - som heltre gulv i eik, sementfliser i gangen, og en grå kalksteinplate på kjøkkenbenken.

Hjemmesnekret kjøkkenseng
Hvilken ting i hjemmet ditt er du mest glad i?
Jeg er veldig glad i kjøkkensenga. Den er så lun og innbydende og bringer tilbake minner fra min egen barndom. Jeg synes det var så koselig å henge på kjøkkenet mens mamma jobbet, og synes ofte det er i sånne settinger at ungene åpner opp og slipper deg inn. Håper kjøkkensenga kan gi mange hyggestunder med en bok og et barn eller to i fanget.

Ventet et halvt år på gulvflisene
Hva synes du er det morsomste ved å innrede og skape et hjem?
Det morsomste med å innrede er de opplevelsene du får når du har lett lenge etter noe lenge, og DER var det. Jeg hadde det sånn med både tapetet, kjøkkenet, flisene, armaturene, badekaret, dusjkaret og gulvet. Jeg blir så utrolig glad og gira av å ha funnet det rette, og lever lenge på et sånt funn. Å bruke tid på å finne det rette gjør at huset blir personlig og ikke så "dandert" og forutsigbart. Å bevare det gamle kan i mange tilfeller være riktig, men det trenger ikke nødvendigvis å være riktig bare fordi det er gammelt. Å bryte innimellom med spennende elementer er det som skiller det gode fra det enda bedre. Jeg synes de franske sementflisene i gangen er et sånt element. Vi ventet på dem i over et halvt år for å få den rette fargekombinasjonen.

Kjøkkenhage bak huset
Hvorfor meldte du deg på Norges vakreste hjem?
Da vi endelig var ferdige med renoveringen, var det flere blant familie og venner som insisterte på at vi burde melde oss på. Vi var ikke så vanskelige å overtale, for vi er ganske stolte over det vi har fått til. Vi har ikke hyret hjelp fra andre, alle farge- og materialvalg har vi tatt selv, og mange av de nye løsningene har vi også tegnet selv. Vi meldte oss på for å blir vurdert av profesjonelle, men hadde ikke trodd vi skulle være en av ti finalekandidater. Utrolig gøy!
Se flere bilder fra Liebråten gård på bloggen Linnesens liv på landet.

