Trendy uten å være trendy
Trender er for dem som ikke gidder å ha sin egen stil, mener Emma. I hennes hjem er det personlighet og historie som gjelder.
Leiligheten til Emma Smedenius og Marcus Alvergren i Göteborg er omringet av hus fra 1800-tallet, trivelige gågater med spesialbutikker og et herlig utvalg av kafeer.
Inne har Emma dyrket noe av den samme stemningen. Interiøret har et ungt uttrykk med mange gode bruktfunn. Å gå på loppemarkeder og auksjoner er nemlig Emmas favorittaktivitet.
– Jeg elsker når gamle møbler får nye drakter og tildeles andre bruksområder, som når en koffert blir et sofabord eller en glasskrukke blir en lampe, sier hun.
Stuebordet er laget av et gammelt tegnebord fra et nedlagt trykkeri.

Leiligheten har en lys base som gjør at vakre møbler og antikvitetsfunn kommer til sin rett. På en hvit kommode har Emma og Marcus samlet flere av sine vintagefunn, som trekkspillet kjøpt på et gårdsloppemarked.
Emma lever etter mottoet «more is more», og mener dette også er avgjørende for å skape et hjem du trives i.
– Få maks ut av rommet. Lek med takhøyden og utnytt veggene. Det holder ikke med ett bilde på en stor vegg, sleng opp 20 til. Sjansen for at du blir lei bildene er mindre og du kan nyte vakker kunst eller gode minner, sier hun.

Det hvite kjøkkenet har varme innslag av skinn, terrakotta og grønne planter. Paret har utnyttet plassen over spisebordet ved å henge opp enkle vegghyller fylt med bruktfunn og fine glass.
– Jeg bryr meg ikke om tilstand, merke eller pris. Jeg bryr meg om følelsen som dukker opp i meg når jeg ser gjenstanden. Hopper hjertet til, så går jeg for det. Det er historiene som gir interiøret personlighet og som gir hjemmet sjel, smiler Emma.

På en smal vegg på kjøkkenet har Emma og Marcus hengt opp et armeringsnett. Her henger blomster og rustikke kjøkkenredskaper – en fin måte å utnytte plassen på!

Kontoret har smarte og fine oppbevaringsløsninger. Skrivebordet har paret laget selv, og benbukkene med hylle gir ekstra mulighet for oppbevaring. Transistorradioen på vegghyllen har Emma funnet på loftet til bestemoren.

På soverommet er gamle kofferter fra loppemarkeder blitt til nattbord, og sengegavlen har paret laget av en hvit dør med profiler.
– Tenk langsiktig når du innreder. Trender er for dem som ikke gidder å ha sin egen stil. Ikke fokuser på hva som er på moten nå, men tenk på hva som passer rommet og din personlige stil, råder Emma.

En gammel trekasse kjøpt på auksjon fungerer også som nattbord. Lampen er kjøpt i en vintagebutikk og er laget av en gammel billykt. Du kan få kjøpt lignende hos Multitrend.
Emma foretrekker møbler og detaljer i naturlige materialer.
– Jeg liker industristilen kombinert med tre, metall og skinn, og miksen av ulike tidsepoker. Samtidig er det viktig at det er en rød tråd i interiøret, sier hun.
