Soverom med grafiske kontraster
La deg inspirere av Tenkas grafiske og kontrastfylte soverom – et behagelig univers av skatter hun har funnet på reise, vakre bøker, bilder og artige rariteter.
Et kunstverk av en bildevegg
Farger gir energi, men soverommet skal også være et rolig sted der du kan lade batteriene og slappe av. Og da er det mange som – akkurat som kunstneren Tenka Gammelgaard – går for en lys og hvit innredning.
Det gamle tregulvet er malt hvitt, akkurat som resten av rommet. Hvitt sengeteppe og rispapirlampe fra Den kinesiske butikk i København.
Den store veggen er rene kunstverket, med lange, smale bildelister fulle av alt fra personlige bilder, stilige magasiner og bøker, lekre sko, nips og spennende funn fra fjern og nær.

Soverom med unike funn
Et hvitt og svart soverom behøver ikke å bli kjedelig eller upersonlig. Bare se hvordan Tenka har innredet soverommet sitt i den herskapelige leiligheten i København. Her bugner det av unike funn fra spennende reiser og personlige eiendeler, både gamle og nye, og – en touch av humor.
Har du sett designer David Andersens svart-hvite hjem hos Bo Bedre?
Soverommet er lyst og luftig med ekstra god takhøyde og store vinduer. Over sengen er det satt opp en hylle i samme høyde som vinduskarmene, perfekt til coffee table-bøker. Putene i sengen har Tenka sydd selv. Firkantede lamper fra Paustian er brukt som nattbord.

Vakre detaljer
Innredningen er konsekvent holdt i svart og hvitt. De hvitmalte luftelukene er vakre detaljer. Bildet på veggen har Tenka malt, det er et portrett av datteren Noa.
LES OGSÅ: Vinneren av Norges vakreste hjem 2016 innreder også boligen i svart-hvitt – se bildene her!
Under har hun laget en liten utstilling med yogamatte, et par barnesko og reiseminner. En stor, grønn plante bryter med det hvite og svarte.
– Jeg synes det er viktig å omgi seg med ting en liker. Om det er dyrt eller billig betyr ikke noe, så lenge det gir deg glede, sier Tenka.

Snedig magasinholder
TIPS! Heng opp magasiner og bøker ved hjelp av kontorklemmer og snor fra kroker på veggen eller i taket.
En annen magasinholder du enkelt lager selv, er denne i lyst tre – som er satt sammen av to planker.

Barnerom med et snev av rødt
Datteren Noas rom er delt i to, med en soveavdeling og en kontoravdeling. Også her gjelder det svarte og hvite, men med rødt som kontrastfarge. Blant annet er knaggene fra Muuto malt røde, det samme med oppslagstavlen på veggen.
At soverommene, som resten av leiligheten, er holdt i svart og hvitt, er et resultat av Tenkas filosofi om at lys og mørke er utgangspunktet for alt.
– Alle farger ligger mellom den svarte og den hvite, sier hun.

Et hjem i bevegelse
Bildet over Noas seng er malt av Tenka, hun elsker striper! En svartmalt stige gjør jobben som stumtjener.
– Jeg er glad i å ommøblere, det er for meg en måte å holde hjemmet levende og i konstant bevegelse på, mener Tenka.
Vil du ha jevnlige tips til å innrede hjemmet ditt? Meld deg på nyhetsbrevet til BoligPluss her!
