Kjøkken-makeover: "Det er en viss risiko ved å velge en slik farge ut fra en liten prøve"

Hva gjør du når du ikke klarer å bestemme deg for hvilken farge det nye kjøkkenet ditt skal ha? Jo, du starter et annet sted! Hos Bea og Jess ble en benkeplate i stål utgangspunkt for resten av uttrykket. Se den fantastiske forvandlingen

© Styling: Julie Løwenstein, Foto: Anitta Behrendt
Bea Søegaard Danielsen
© Styling: Julie Løwenstein, Foto: Anitta Behrendt

HER BOR Bea (45), Jess (47), Ronja (12) og Kamma (9).

HVOR Familien bor i en 300 kvadratmeter stor villa i København. Huset er fra 1933.

Kjøkken i rosa
© Styling: Julie Løwenstein, Foto: Anitta Behrendt

Det eneste Bea og Jess Søegaard Danielsen var helt sikre på da de bestemte seg for å renovere kjøkkenet, var at de ikke ville ha en tradisjonell, hvit innredning. Utover det var de åpne for det aller meste.

– Vi hadde tidligere hatt et Ikea-kjøkken som fungerte veldig bra, men vi syntes utvalget av fronter var litt kjedelig, derfor kontaktet vi &Shufl, forteller Bea.

Danske &Shufl produserer fronter og sideplater som er skreddersydd til Ikeas kjøkkeninnredninger, og alt produseres i Danmark.

– Det var et stort pluss for oss, fordi vi mener at det er viktig for både kvalitet og miljø, sier Bea.

Men valgmulighetene var fortsatt mange, så paret gikk løs på en kreativ prosess der de lagde moodboards med forskjellige sammensetninger av farger og materialer.

– Det var så mange vakre løsninger at det slett ikke var enkelt å velge, men vi falt for en benkeplate i stål som både er praktisk og gir et stilrent uttrykk. Og da vi hadde bestemt oss for den, ble det klart for oss at selve innredningen måtte ha en varm farge for å myke opp det industrielle uttrykket fra stålplaten, forteller Bea.

Valget falt på Kahlo Velvet Red, en støvete rødbrun nyanse som ga paret en god magefølelse, samtidig som de var spente på å se den i stor skala.

– Det er en viss risiko ved å velge en slik farge ut fra en liten prøve, men vi var ganske sikre på at den ville gi kjøkkenet et varmt og unikt uttrykk, sier hun

Nytt, men personligt

I tillegg til den utradisjonelle fargen har Bea og Jess gjort mye for å tilføre enda mer personlighet. De har blant annet brukt mye keramikk som Bea selv har lagd, samt arvestykker de er glad i. Veggene er malt i en helt sart, lyseblå nyanse som også er brukt i den åpne spisestuen.

  • Fargen passer veldig bra sammen med den rødbrune innredningen og gulvene i eik, og den får det hele til å smelte enda bedre sammen, sier Bea, som stortrives i familiens nye kjøkken.

– Vi er utrolig fornøyde med valgene våre, og angrer ikke et sekund på at vi gikk for en farget innredning, sier hun.

BILDET Jess og Bea falt for benkeplaten i stål før de bestemte seg for farge på selve innredningen. Det gjorde valget enklere, siden de så at det kjølige stålet trengte et varmt motspill. Brettet er fra Skagerak, den blå vasen er vintage, mens ørnen er lagd av Beas onkel, keramikeren Arne Ingdam.

Før

  • Høyskapene begrenset lysinnfallet fra gangen og gjorde rommet mørkt.
  • Gassblusset på kjøkkenøya var tett på både barn og gjester når de brukte barstolene.

Etter

  • Høyskapene er flyttet til rommets største vegg for å utnytte plassen optimalt og samtidig slippe inn mer lys fra gangen.
  • Koketoppen er flyttet slik at matosen har kommet lenger unna.
  • Paret har fått drømmekjøkkenet sitt, det har blitt lysere og mer åpent mot både gang og stue.
Kjøkken med rosa fronter
© Styling: Julie Løwenstein, Foto: Anitta Behrendt

For å få plass til skapene som går fra gulv til tak på den ene veggen, måtte vinduet flyttes en meter

Kjøkken keramikk
© Styling: Julie Løwenstein, Foto: Anitta Behrendt

Fargen på innredningen og den fine keramikken skaper en varm kontrast til den industrielle benkeplaten. Glasskoppene er fra Jysk, mens Bea har lagd skålene som står ved siden av. På kjøkkenbenken står en fin blanding av gammel og ny keramikk sammen med en kaffebrygger fra Stelton.

Kjøkken i fargen rosa med stålbordplate
© Styling: Julie Løwenstein, Foto: Anitta Behrendt

Fine krukker fra Skagerak er fylt med rosmarin og gjøkesyre. Ikea-kjøkkenet har fronter fra &Shufl i fargen Kahlo Velvet Red, mens vegglampen er fra Fritz Hansen

Fruktfat keramikk
© Styling: Julie Løwenstein, Foto: Anitta Behrendt

Paret har arvet det svenske keramikkfatet som er fylt med grønnsaker. Muggen med blomster i er vintage.

Rosa kjøkkenfronter med stålbenk
© Styling: Julie Løwenstein, Foto: Anitta Behrendt

Beas beste tips til en kjøkkenmakeover

  • Hent masse inspirasjon hos kjøkkenforhandlere, venner og familie. Let i boligmagasiner og på Pinterest, og lag noen moodboards.
  • Velg en stil som harmonerer med husets arkitektur og med måten dere lever og bruker kjøkkenet på.
  • Vær modige! Det finnes mange muligheter til å gi kjøkkenet et personlig preg fremfor å velge det trygge og litt kjedelige. Det gir et unikt uttrykk som dere garantert kommer til å elske.
Blå keramikkvase
© Styling: Julie Løwenstein, Foto: Anitta Behrendt

IDÈ Myk opp uttrykket med keramikk i varme farger og friske blomster og krydderurter.

Kjøkken med blå vegger
© Styling: Julie Løwenstein, Foto: Anitta Behrendt

Utsikten mot spiseplassen og hagen har blitt bedre etter at kjøkkenviften over kjøkkenøya ble fjernet. Stolene er fra Motarasu og lampen fra New Works, mens spisebordet og krakken er fra FDB Møbler, og gulvteppet kommer fra Jysk

VEGGFARGE Blue Shade 1 fra Flügger.

Barstoler til rosa kjøkken
© Styling: Julie Løwenstein, Foto: Anitta Behrendt

IDÈ Med en kjøkkenøy i allrommet unngår du at du alltid må stå med ryggen til spisebordet mens du forbereder maten

Keramikk
© Styling: Julie Løwenstein, Foto: Anitta Behrendt

En samling av Beas egne arbeider og arvet, svensk keramikk. Det kule fatet med fiske dekor er kjøpt på ferie i Kroatia

Plantegning

Plantegning.