Luftig løsning på badet
Selvfølgelig kan små bad være fine og funksjonelle! Et hav av naturlig lys og nok oppbevaring skaper følelsen av mer plass og velvære.
Så snart barna var ute av redet, valgte Eva Karin Alders og ektemannen Mats å bytte ut en stor enebolig med leilighet. På toppen av ønskelisten sto et stort, lyst og funksjonelt baderom – en utfordring i seg selv ettersom rommet hadde sine begrensninger. For det første var det ikke veldig stort, knapt 12 kvadratmeter, og for det andre hadde det et skråtak som gjorde det vanskelig å utnytte all plassen. Noe måtte gjøres, og løsningen ble å hyre arkitekten Jenny Frigren fra Innovation Design.
Paret ønsket et funksjonelt bad som rommer mye, og det har de fått. Enkelte løsninger er spesialbygd, som den praktiske hyllen med krukker fra Floristkompaniet og lyslykter fra Iittala. Håndklærne er fra Designers Guild, badekaret er produsert av Gustavsberg,
og toalettbørsten er fra Vipp.

– Vi ønsket et bad som oppfylte sitt fulle potensial. Mange meter gikk bort i ingenting, og alt det naturlige lyset som strømmet inn ellers i leiligheten kom ikke til sin rett, forteller Eva Karin.
Resultatet ble et rom hvor lyset står i fokus, samtidig som behovet for oppbevaring ble tatt på alvor. Den ubrukte plassen under skråtaket ble viet til oppbevaring. Det måtte riktignok et par skreddersydde løsninger til for å få full match, men har du et begrenset budsjett å ta hensyn til, kan du også komme langt ved å mikse og matche ulike løsninger fra Ikea.
Benkeplaten er i betong, vaskemaskinen er fra Miele og håndklærne er fra blant annet Day Home.

– Like viktig som det estetiske var behovet for god oppbevaring. Med de tilpassede skapene fikk vi utnyttet det ubrukte arealet under skråtaket, samtidig som ting som sjampoflasker og toalettpapir ble gjemt bort, sier Eva Karin.
Leiligheten har ikke eget vaskerom, så vaskemaskinen er plassert på badet. Benkeplaten er av betong, plisségardinen er kjøpt hos Persiennegruppen og gulvflisene er fra Kakelspecialisten.

Så snart de praktiske utfordringene var på plass, startet jakten på den gode følelsen. Familien ønsket at badet skulle ha nok boltreplass og et snev av velvære. Arkitekten tegnet derfor inn en sittebenk som også fungerer som «minibadstue» etter en lang dusj. I kombinasjon med detaljer som fine håndklær, friske blomster og fargerike såper er resultatet både innbydende og delikat.
Smart oppbevaring er nøkkelordet for dette badet. Innredningen er fra Vedum, lampene er fra Flos, og benkeplaten er laget av betong.

– Det krevde tid og tålmodighet å finne de riktige løsningene, men vi kunne ikke blitt mer fornøyd. Nå kan vi stå opp og legge oss med en god følelse, avslutter Eva Karin.
En del av badet er gjort om til en praktisk dusjsone. Veggene er kledd med fliser på 30 x 60 cm fra Bricmate.

Utnytt plassen
Kombiner åpen og lukket oppbevaring.
Tenk utenfor boksen: smykkehengere, oppbevaringssystemer som kan henges på døren ... alt hjelper!
Utnytt hele rommet. Skråtak? Finn løsninger som passer inn. Hvis det er vanskelig, kan plassen i det minste brukes til avslappingslounge eller oppbevaring.
Vurder hvilke ting som skal få plass. Kanskje kan rettetang, medisiner og vaskepulver like gjerne oppbevares andre steder?
Gjem bort skittentøyet, gjerne på andre rom hvis mulig. Alt som frigjør gulvplass, er gull verdt.
Vegghengt toalett er nærmest normen nå, men vi nevner det likevel: det er plassbesparende.
