Det er knapt til å tro at Cecilies leilighet er den samme etter disse endringene
Cecilie drømte om å lage et superkoselig hjem for seg og de to døtrene, men hadde ikke all verdens plass å boltre seg på. Men med hjelp av en interiørarkitekt, en mengde smarte løsninger og liter på liter med maling, fikk hun det til.

HER BOR Cecilie (33) sammen med sine to døtre, Andrea (7) og Luna (4).
HVOR I en 75 kvadratmeter stor leilighet på Frederiksberg i København.
FØLG CECILIE @cecilie_grann
Når man ser før- og etter-bildene fra hjemmet til Cecilie Grann, er det knapt til å tro at det er samme leilighet. Etter at hun ble skilt, valgte Cecilie å bli boende i leiligheten sammen med døtrene, men kjente behov for å starte på et nytt kapittel. Derfor skulle også leiligheten gjennom en forandring, slik at den ble tilpasset det nye livet.
– Jeg hadde egentlig tenkt på å gjøre noen endringer her ganske lenge, siden døtrene våre hadde blitt større og fått andre behov. I forbindelse med skiftet fikk jeg noen penger etter salg av en hytte, og dermed fikk jeg også mulighet til å gå løs på en større renovering her, forteller Cecilie.
Hun kontaktet en interiørarkitekt for å få noen ideer til rommet døtrene deler, men også for å få hjelp til fargepaletten og å skape en rød tråd i leiligheten. I dag er hele leiligheten er malt i myke, rolige nyanser. De vakre brystningspanelene ser hvite ut, men fargen er brukket en smule.
– Jeg har lært at et hjem kan være lyst, selv om veggene har litt farge. Dessuten er det mer behagelig for øynene når ikke alt er hvitt, forteller Cecilie.
Hver kvadratmeter teller
I tillegg til en ny fargepalett, drømte Cecilie om høyt brystningspanel og masse innebygd oppbevaring, for hver kvadratmeter teller når tre mennesker bor på 75 kvadratmeter.
– Jeg hadde drømt om en plassbygd bokhylle i stuen i lang tid, og også om integrerte skap med dekorative lister. Målet var å optimere plassen så mye som mulig, sier Cecilie.
Det er klekket ut smarte ideer til oppbevaring i hele hjemmet. Cecilie tegnet selv den store bokhyllen i stuen der blant annet de gamle overskapene fra kjøkkenet er brukt, og hyret en snekker til å bygge den. Den har også en koselig sitteplass og et rom der TVen skjules når den ikke er i bruk.
– Jeg ville ikke ha en stue med fokus på sofa og TV, men en stue som legger opp til kos og samvær, smiler Cecilie.
Og sofa har hun faktisk ikke skaffet ennå, så når familien skal slappe av foran TVen en og annen kveld, rigger de seg til på tykke madrasser.
– Jeg bruker mye tid og er veldig tålmodig når jeg jakter på møbler. Jeg syns det har vært vanskelig å velge sofa, dessuten har jeg også trengt å spare litt først, forteller Cecilie.
NYTT BLIKKFANG I STUEN
FØR
Stuen hadde lite oppbevaringsplass og ble fort rotete, til tross for at det ikke var mange møbler i rommet.

ETTER
Den store, plassbygde bokhyllen har gitt stuen et helt nytt uttrykk. Den er et flott blikkfang med masse oppbevaring, og den innebygde benken er et hyggelig innslag ved spisekroken. Alt er malt i lyse, sarte farger som skaper en rolig atmosfære.

En dyktig snekker har forvandlet de gamle Ikea-overskapene fra kjøkkenet til en vakker, plassbygd bokhylle som både gir masse oppbevaring og en koselig sitteplass.

Idé Lek med materialer for å skape liv i en enkel innredning. Miks f.eks. marmor, tre, flett, glass og keramikk.

Cecilie har ikke bilder på stueveggene, men bokhyllen, de lange gardinene og brystningspanelet er svært dekorative innslag.
Idé Skap ro ved å holde deg til noen få, neddempede farger.


Lenestolen er fra Gubi og puffen fra Fritz Hansen, mens sidebordet, bordlampen og brettet i vinduet er fra Ferm Living.
Veggfarge Soothing Beige fra Jotun.
Panelfarge Silke fra Jotun.

Lysestaken er lagd av keramiker Vibeke Bødker Thomsen


Plantene i bokhyllen er det eneste som har en skarp, klar farge i hjemmet. Den svarte muggen og de flettede keramikkskålene i hyllen er fra Ferm Living, og marmorfatet på bordet er fra samme sted. Puten på benken er fra Jotex.

Den store hylleløsningen i stuen rommer også en koselig, integrert sitteplass. Spisebordet er fra Ferm Living, mens stolene er fra Gubi og pendelen fra Louis Poulsen.

MINDRE KJØKKEN – MER LUFT
FØR
Før renoveringen var kjøkkenet L-formet, og overskapene gjorde uttrykket tungt og mørkt. Rommet hadde heller ingen spiseplass.

ETTER
Kjøkkenet er totalforvandlet. Til tross for at det har blitt mindre enn det var fordi familien ville utvide badet litt, føles det nesten større. Overskapene er tatt ned, og for å skape sammenheng er kjøkkenet malt i samme lyse, lette farge som resten av leiligheten. Det er også satt inn et lite klappbord der familien spiser frokost.
Kjøkkenet måtte avgi noen kvadratmeter til fordel for et større bad, men nye farger gjør rommet fresht og luftig. Ikea-kjøkkenet er oppgradert med grep fra Ferm Living. Det lille klappbordet der Cecilie og døtrene spiser frokost er lagd av en snekker, mens krakkene også kommer fra Ferm Living.
Idé Mal himlingen i samme farge som veggene for å få et sammenhengende uttrykk

For å gjøre uttrykket i det lille kjøkkenet lettere, har Cecilie erstattet overskapene med åpne hyller, og satt mye ekstra servise i bokser på loftet som hentes frem til bursdager og andre festlige anledninger. Hyllene, den flettete skålen og vasen med oppvaskkosten i er fra Ferm Living.

Asjetten med integrert eggeglass kommer fra Ferm Living.

HULESTEMNING PÅ SOVEROMMET
FØR
Soverommet er lite, og det manglet stemning og sammenheng med resten av hjemmet. Familien trengte også mer oppbevaringsplass.

ETTER
Det store, plassbygde klesskapet rommer klærne til både Cecilie og døtrene. Skaprekken over sengen gir en koselig hulefølelse. Alt er holdt i dempede farger for å skape rolige og optimale omgivelser for søvn.
Ikea-skapene på soverommet har fått et helt nytt uttrykk med dekorative lister. Sengen er også fra Ikea, mens sengeteppet er fra Ferm Living og bordlampen fra Gubi.

Cecilie har malt alle skapene i leiligheten.

Koppen er fra Ferm Living og brettet fra Skagerak.

Brystningspanelene er i samme stil som de oppgraderte skapene, og sammen med fargene gir det innredningen en rød tråd.

Skapet i gangen har også fått en liten makeover med lister og maling som gir et helt nytt uttrykk. Krakken er fra Ferm Living og vegglampen fra Gubi.

I den smale gangen er det lagd en praktisk oppbevaringsløsning for barneklær med enkle knagger og en lang, smal hylle til sko.

Andrea og Lunas rom kan deles midt på med et forheng når de vil være litt for seg selv. Det fine tapetet og den rosa himlingen skaper en varm og hyggelig stemning. Sengene er bygd av Ikea-skuffer, mens tapetet og sengetøyet er fra Ferm Living.

Cecilies døtre elsker å tegne og pusle med hobbyting ved de små skrivebordene sine. Hyller og skrivebord er fra Trævarefabrikernes Udsalg og stolene fra Ferm Living og Gubi, mens oppslagstavlene kommer fra Ikea.
Takfarge Aroma fra Jotun.
