HVEM Emilia og Kasper. En liten datter er underveis.
HVOR Den 85 kvadratmeter store hytta ligger i Tikøb på Nord-Sjælland.
Din nettleser er utdatert! Dessverre støtter ikke dette nettstedet eldre nettlesere. Vennligst oppgrader nettleseren og forsøk igjen.
Les merHVEM Emilia og Kasper. En liten datter er underveis.
HVOR Den 85 kvadratmeter store hytta ligger i Tikøb på Nord-Sjælland.
Etter fire år i New York med adresse på pulserende Manhattan var det litt av en omveltning for Emilia Løie-Andersen og Kasper Kriby å komme hjem til Danmark. Det var vinter, det var mørkt og koronaen hadde lukket landet.
– Det var et sjokk å komme hjem – kjøreturen fra flyplassen var så mørk og stille. Men samtidig hadde vi også et behov for ro etter flere år hvor vi jobbet hele tiden, spiste ute og kom sent hjem hver dag. I en periode fikk vi låne et hus i The Hamptons på Long Island, og det var et deilig avbrekk fra storbylivet. Og det var her vi først fikk ideen om å flytte hjem til København og også lete etter en sommerhytte der vi kunne finne ro og fred – altså få det beste fra to verdener, forteller Emilia.
Hun drømte om en mørkbeiset hytte med hvitmalte vinduer, mens det for Kasper var viktigst med en stor naturtomt. Så da de fant et dødsbo i lille Tikøb nord på Sjælland, slo de til.
– Det var veldig dårlig vedlikeholdt og et totalt uoversiktlig prosjekt, men passet ellers perfekt til ønskene våre, og vi tenkte at det ville bli gøy. Vi var overhodet ikke kjent i området, men falt umiddelbart for den vakre naturen. Og så er det bare en halvtimes kjøretur fra leiligheten vår i byen, sier Emilia.
Paret kastet seg ut i en omfattende renovering der det aller meste i den 85 kvadratmeter store hytta ble skrelt bort. Gulvene ble slipt, vegger og himlinger malt, og kjøkken og bad ble skiftet ut.
– Alt vi kunne gjøre selv, har vi gjort, så vi har lært masse i prosessen. Før vi begynte ante vi knapt nok hva fugemasse var, men nå er vi nærmest eksperter på området, ler Emilia.
Malejobben var det mest tidkrevende. Det måtte enorme mengder hvitmaling til for å dekke det mørke furupanelet og de utallige kvistene. Rommene trengte ett strøk sperregrunning og fire strøk maling, mens utestuen måtte ha hele seks malingstrøk. Samtidig flyttet Emilia og Kasper spiseplassen ut i utestuen for å få et romsligere kjøkken, før de gikk løs på prosjekt XL-terrasse.
– Det var et kappløp med tiden for å få terrassen ferdig før den første sommerferien, men det var veldig viktig for oss å rekke det, så Kasper lå på kne og skrudde inn skruer i øsende regnvær i dagevis. Det var en hektisk tid, men det var utrolig deilig å kunne nyte sommeren og roen i en ferdig hytte, sier Emilia.
Hytta er primært innredet med gjenbrukskatter. Siden alt nå var så skinnende og nypolert, var det viktig for Emilia å tilføre ting med sjel, så møbler og tilbehør er en miks fra loppemarkeder, bruktfunn fra nettet og ting som venner og familie skulle kvitte seg med.
– I likhet med renoveringen, gikk innredningen unna i høyt tempo, så vi måtte også kjøpe noe nytt. Men jeg syns vi har klart å få til en god miks av nytt og gammelt, og at resultatet har blitt veldig hyggelig, sier Emilia.
BILDET Etter at paret flyttet spiseplassen til utestuen, ble det plass til både flere skap, vaskemaskin og oppvaskmaskin på kjøkkenet.
Bildegalleriet fortsetter etter annonsen!
Kjøkkeninnredningen er fra Kvik, mens grepene er kjøpt brukt på nettet.
Ett strøk sperregrunning og seks strøk maling måtte til før den mørke utestuen ble til denne lyse, lekre oasen.
Bildegalleriet fortsetter etter annonsen!
– Slagbenken ved i vinduet i utestuen. Det er det perfekte sted til lesing, litt jobbing eller bare å kose seg med en kaffekopp – særlig på starten og slutten av sesongen, når solen varmer opp rommet
BILDET Spisebordet ble kjøpt brukt for 500 kroner, og etter pussing og en runde med hvitpigmentert lakk, har det blitt som nytt. Børge Mogensen-stolene fulgte med på hyttekjøpet, mens lampene er fra Jore Copenhagen
Emilia overtok kommoden etter en venn som skulle kvitte seg med den. Plakaten er en gave fra søsteren, mens det blå fatet er kjøpt i New York og vegglampen er fra Jore Copenhagen
Bildegalleriet fortsetter etter annonsen!
Fine sommerblomster lyser opp i et grønt loppisfunn. Keramikkvasen og lysestaken er vintage
I veggen mellom stuen og utestuen er det satt inn vinduer slik at lyset får strømme fritt. Sofabordet er et bruktfunn, mens sofaen er overtatt etter Emilias far. Gulvteppet er fra Trendcarpet og den stripete puten fra Eline Engen
Bildegalleriet fortsetter etter annonsen!
Soverommet er lyst og innbydende med hvitmalte vegger og himling.
Sengetøyet i lin er fra LinenMe, mens bordet er fra House Doctor
IDÈ La klær og tilbehør i fine farger og mønstre henge fremme for å understreke sommerstemningen.
Bildegalleriet fortsetter etter annonsen!
Emilia er fremdeles ansatt i firmaet i New York og jobber derfor alltid hjemmefra. På gjesterommet har hun innredet en liten arbeidsplass, og både skrivebordet og stolen var med dem frem og tilbake til USA.
Bildegalleriet fortsetter etter annonsen!
Vintagefunn og flett gir det nye badet en fin, sommerlig touch.
Den store terrassen ble bygd på rekordtid og i silende regn for å få den klar til sommerferien. Krukkene er overtatt etter familiemedlemmer
som ikke trengte dem lenger
Bildegalleriet fortsetter etter annonsen!
Hagemøblene er kjøpt brukt for en slikk og ingenting. Etter en runde med sandpapir og olje, fikk bordet nytt liv.
Sommerbordet er klart til kos med blåbærterte og sitronlimonade. Den rosa skålen er fra Bornholms Keramik og brettet fra Ikea, mens vasen er fra Normann Copenhagen og glassene kommer fra Lyngby Glas
Bildegalleriet fortsetter etter annonsen!
Den store solsengen fra Tine K Home har vært en bra investering. Her tilbringes mange timer med en god bok eller døsing i solen.
Hagen er full av forskjellige bærbusker og Emilia koser seg med å plukke rips, solbær og blåbær gjennom hele sommeren
Bildegalleriet fortsetter etter annonsen!
IDÈ Skap sommerstemning med fargeglade buketter fra hagen og veikanten
I hagen er der flere frukttrær, blant annet dette fine kvedetreet.
Bildegalleriet fortsetter etter annonsen!
Meld deg på BoligPluss sitt nyhetsbrev! Få inspirerende boligbesøk, smarte DIY-tips og shoppetips rett i innboksen din! Les mer