Kalle og familien sparte i fire år (!) før de endelig hadde råd til å bygge drømmehytta
Sammen med kona Martine har designeren Kalle Thesbjerg forvandlet en knøttliten hytte på 38 kvm fra 1968 til en rolig, moderne oase på 110 kvm som paret drar til når de trenger fred og ro.

HER BOR Kalle (51), Martine (48), Luna (20) og Bella (18).
HVOR I en 110 kvadratmeter stor hytte ved Sejerøbugten nord-vest på Sjælland.
FØLG KALLE @designbykalle
Kalle Thesbjerg og Martine Munksø har elsket å være på hytta si helt siden de overtok den for 13 år siden, da den bare var 38 kvadratmeter stor. Allerede den gangen hadde Kalle en idé om hvordan et påbygg ville forvandle den til en skikkelig drømmehytte, og etterhvert lagde han en modell i papp som sto ferdig i flere år før de endelig hadde råd til å sette planene ut i livet. Men ventetiden betalte seg: Nå har de fått alt de ønsket seg, med hele 110 kvadratmeter, en takhøyde på 4,6 meter, store panoramavinduer og smarte, innebygde løsninger.
– Jeg har jo brukt veldig lang tid på planleggingen, dermed har det blitt akkurat slik jeg gjerne ville ha det, forteller Kalle fornøyd.
De valgte å rive alt bortsett fra selve reiseverket på den opprinnelige hytta, før de satte opp tilbygget. Den gamle delen ble isolert, fikk nye gulv og nytt tak, og i dag fremstår det hele som en ny hytte, men der sjelen fra den gamle er bevart.
– Vi hadde så mange gode minner fra den lille hytta, så vi syntes det var fint å bevare omrisset og de originale bjelkene derfra, forklarer Kalle.
Innredning med fokus på zen
Den nye hytta består av tre forholdsvis små soverom og to hemser, mens allrommet med spisestue, kjøkken og TV-stue er stort og luftig, med full takhøyde og vinduer som går helt fra gulv til tak.
– Allrommet er blitt et deilig samlingspunkt der det er veldig godt å være. Jeg kan sitte i timevis med fyr på peisen og bare kikke ut på naturen og de skiftende årstidene. Tanken er at vi skal kunne dra opp hit og bare være helt i zen, forteller Kalle.
Derfor skiller også innredningen seg markant fra den de har hjemme, der det er sterke farger, masse kunst og boblende kreativitet. Hele hytta er kledd med kryssfiner av bjørk innvendig, gulvet er av betong og det er bare brukt noen få farger og enkelte svarte kontraster.
– Innredningen er rolig og nedtonet, nettopp for at vi skal slippe å forholde oss til så mange ting, sier Kalle.

Kalles favorittplass
– Jeg elsker å sitte oppe på hemsen der man kan se ned gjennom hele hytta og ut på naturen utenfor.
Det store kjøkken-allrommet er samlingspunktet i hytta. I taket henger tre store rispapirlamper fra Hay, spisebordet er lagd på bestilling hos en møbelsnekker, mens de forskjellige spisebordstolene er bruktfunn.

Kalle har selv designet trappen som fører opp til den ene av de to hemsene i hytta. På denne siden er det lagd en integrert hylle til platespilleren, og i soverommet på den andre siden er det skuffer til oppbevaring.

Kalle står selv bak designet av sofaen i konjakkfarget skinn, mens sofabordet er lagd av en møbelsnekker, det hvite gulvteppet er fra Ikea og gulvlampen er et bruktfunn. Kalle og Martine har lagd tekstilkunsten på veggen selv.

Kalles favorittrom
– Det er helt klart det store allrommet. Det fungerer helt supert med de små krokene, og du kan faktisk sitte og se på TV i den ene enden uten å bli forstyrret om noen prater i den andre.

Kalle har skapt flere, små kosekroker i det store allrommet. I dette hjørnet står en herlig lenestol som ble kjøpt på auksjon, et sofabord fra Muubs og Børge Mogensens Den Spanske Stol.

Takhøyden i allrommet er på hele 4,6 meter, og lyset strømmer inn gjennom de gedigne vindusflatene. Romfølelsen er helt fantastisk!

Selv om fargepaletten er naturlig og nøytral, kan du absolutt skape en spennende innredning, En miks av materialer som papir, skinn, tre og betong gjør underverker.

Det stramme, svarte Ikea-kjøkkenet matcher perfekt med de svarte vinduskarmene og originale trebjelkene.

Miksen av lyse treflater og svarte kontraster går igjen gjennom hele den store hytta.

Kalle om kryssfiner av bjørk
– Jeg syns den er utrolig flott. Den gir varme til det store rommet, og det er så vakkert med alle de fine åretegningene som jeg aldri blir lei av å studere.

Den opprinnelige delen av hytta danner nå rammen rundt to soverom og en hyggelig TV-stue. Sofaen er fra Ikea, kurvbordet fra Broste Copenhagen og gulvteppet fra Ikea.

Hold uttrykket rolig ved å blande materialer som ligner hverandre i farge, men har forskjellig struktur, f.eks. bambus, jute og sjøgress.

Innred med kontraster. En svart kjøkkeninnredning, svarte vinduskarmer og andre svarte detaljer fremhever alt det lyse treverket.

Kalle og Martine prioriterte et stort allrom, og de tre soverommene er relativt små. De har selv sydd gardinene, mens bildet er lagd av kunstneren Madstitch som blander tegning, tekstil og broderi.

Den lyse kryssfineren av bjørk går igjen på badet også, og skaper en varm kontrast til gulvflisene. Speilet er spesiallagd, vasken er fra Bad & Stil og benkeplaten i marmor er en gammel vinduskarm som Kalle har skåret til. I taket henger en pendel fra Broste Copenhagen.

Kalles tips til zen-stemning på hytta
- Innred med tanke på å skape ro. Hold deg til dempede farger, og innred med få ting slik at du slipper å forholde deg til så mange inntrykk.
- Sett inn store vinduer som slipper lyset og naturen inn i hytta. Det er ren meditasjon å bare sitte stille og glo ut i hagen gjennom de skiftende årstidene.
- Bruk mye treverk. Tre skaper varme og understreker det rolige uttrykket.

Fra badet er det direkte utgang til utedusjen. Dusjarmaturen er fra Bad & Stil.

Kalle har bygd terrasse rundt hele hytta, så man kan alltid finne et hjørne der det er le. Fra det store allrommet er det utgang til spiseplassen med et bord Kalle selv har lagd. Stolene kommer fra Hay.


Trenger du noen fargeklatter? Ta en rusletur i skogen eller langs en grøftekant, og plukk en bukett med vakre markblomster.


Like ved hytta er det en stor eng der det er sådd sommerblomster man kan plukke selv.

Før
- Da paret overtok eiendommen var hytta bare 38 kvadratmeter stor.
- Gjennom de fire årene paret sparte penger for å få råd til ombyggingen, brukte de den gamle hytta mye. De fikk mange gode minner derfra, og valgte derfor også å bevare deler av den, så som det opprinnelige reisverket og de originale bjelkene.

Etter
- Paret «strippet» den gamle hytta ned til reisverket. Deretter lagde de påbygget, og la nye gulv, isolasjon og nytt tak på den gamle. Hytta er nå 110 kvadratmeter stor.
- Hytta har store vinduer og en takhøyde på 4,6 meter. Den inneholder tre små soverom, to hemser og et stort allrom med spisestue, TV-stue og kjøkken.
- Veggene er kledd med bjørkefiner for å skape et rolig, naturlig uttrykk.
