Skap en varm atmosfære og maks kos
Varme farger, lune tekstiler og fine naturdetaljer. Bli med inn til tre kvinner som er knallflinke til å skape varm atmosfære og maks kos i hjemmene sine.
Hent veggfargen fra naturen
– En ny veggfarge er den enkleste måten å få forandring på. Tidligere var denne veggen mintblå, men jeg trengte litt mer farge nå og lot meg inspirere av lyngplanter. Denne burgunderfargen er både varm og hyggelig, men også litt dramatisk, forteller interiørkonsulent Mette Kirstine Brinch. Hjemmet hennes preges av mørke farger og årstidens fine planter.
Veggen er malt i fargen Rød Bønne fra Flügger. Pendelen er kjøpt i Marrakech, mens vitrineskapet er fra Nordal og stolen fra Mater.

Lag en arbeidskrok med masse inspirasjon
– I et lite hjørne i stuen, har jeg en krok hvor jeg gjerne sitter med diverse kreative prosjekter, for eksempel papirbretting, trekking av notatbøker eller jeg lager fine esker. Jeg har innredet hjørnet med ting som inspirerer meg akkurat nå, blant annet en bukett fra hagen, ruller med mønstrete tapet, fine kort og en oppslagstavle jeg har trukket med stoff, forteller Brinch.
Skrivebordet er fra Hübsch, stolen fra Please Wait to be Seated og vegglampen fra La Lampe Gras. Papirrull fra De Fire Årstider og vase fra Ro. Kelimteppet på gulvet er fra Marokko.

Lag en krans som holder lenge
– Jeg elsker kranser og syns de blir finere og finere etterhvert som de tørker. Jeg bruker både rosa og blå blomster, så fargene blir litt forskjellige også når de er tørre. Kransen er lagd av en avis som jeg ruller sammen og surrer ståltråd rundt. Deretter fester jeg på grønne blader, hortensia, lyng, bergknapp og salvie med tynn ståltråd. Kransen pleier å holde lenge, forteller interiørkonsulenten.

Forny esker og bokser!
– Jeg trengte å supplere den nye veggen med tilbehør i nye farger. I stedet for å kjøpe en ny vase eller lignende, brukte jeg noe fint papir og stoffrester jeg hadde liggende, til å trekke om noen gamle esker. På den måten har jeg fått nytt og rimelig tilbehør, som jeg også kan forandre på hvis jeg går lei. Eskene tilfører farger og mønstre, og er med på å gi en koselig stemning, tipser hun.
Få masse inspirasjon og spennende boligreportasjer sendt direkte til innboksen din!
Eskene er trukket med stoff fra Liberty, japansk papir kjøpt på Etsy.com og håndmalt papir fra De Fire Årstider. Tekannen er et loppefunn, kråkebollene er fra Etsy og glassene fra Erik Bagger og Ikea.

Velg farger med glød!
– Jeg har alltid drømt om å ha en peis, siden det gir en helt spesiell stemning. Nå har vi endelig fått en peisovn, og når de kjølige dagene melder seg, er jeg ikke sen om å fyre opp i den. Vi har akkurat pusset opp, og det var viktig for meg å lage et koselig allrom hvor familie og venner kunne samles rundt peisen, samtidig som kjæresten min står i det åpne kjøkkenet og lager mat, forteller Patricia Westermann Thomassen. Levende lys, varme farger, myk velur og buketter fra hagen er de viktigste ingrediensene når hun gjør hjemmet sitt lunt og koselig.
Sjeselongen er fra Eilersen, putene fra Christina Lundsteen, bordet fra Snowdrops og lampen fra Belid. Det flotte speilet kommer fra Reflections Copenhagen.

Lag en ny sengegavl på 1-2-3
– Jeg har kjøpt grå maling til veggene på soverommet vårt, men fordi jeg akkurat har fått barn, har jeg ikke rukket å male. I stedet har jeg tilført litt høstfarge ved å piffe opp hodegjerdet på sengen. Egentlig er det et veggteppe som jeg bare har dandert over den eksisterende sengegavlen – enklere blir det ikke – og jeg elsker spillet i teppet, både det grafiske mønsteret og fargekombinasjonen, forteller Patricia.
Veggteppet og den stripete puten kommer fra Christina Lundsteen, mens sengeteppet og den grå puten er fra Hay. Lampen er fra Rue Verte og nattbordet er arv etter Patricias mormor.

Sett sammen et stilleben med lys og minner
– Sett sammen et stilleben i sesongens farger på spisebordet. Jeg elsker stearinlys, og vi har dem overalt og tenner dem hver dag. Her har jeg samlet fire-fem lysestaker på en brett sammen med en gammel krukke, noen små planter og en vakker flaske som jeg fikk i gave da datteren min ble født, forteller Patricia.
Spisebordet er fra Clarrods, stolene fra Tholix og pendelen fra Tom Dixon. Lysestakene og krukken med den røde blomsten er arvestykker, mens brettet er fra Snowdrops.

Pynt med greiner fra hagen!
– Familien min har alltid ertet meg for min totale mangel på grønne fingre, men etter at jeg arvet dette huset etter min far, har jeg funnet en slags terapi ute i hagen som var hans store hobby. Her finner jeg grener med blader i herlige farger som jeg tar med inn – veldig fint og helt gratis!
Selv om det grønne ute forsvinner, kan du ta vare på det grønne innendørs.
Kjøkkenet har fronter fra Reform. Den blå vasen er fra Kähler, den grønne fra Broste Copenhagen og metallboksen fra Hay. Den blå-hvite skålen er arv etter Patricias far.

Bytt gardiner etter sesong!
– Jeg skifter gardin etter sesong, og nå bruker jeg mer av de brune, brente nyansene. Når den kalde årstiden kommer, pakker vi oss jo inn i varmende tekstiler for å beskytte oss mot kulden, og det gir også en følelse av varme og sanselighet å omgi seg med dem. Bak dette forhenget er det et skap hvor jeg har fjernet skapdørene, og derfor fungerer forhenget både som dekorasjon og som en ekstra vegg, forteller tekstildesigner Kirsten Fribert som går på jakt i sin store samling av myke stoffer. Gulvtepper, puter og gardiner skaper nemlig akkurat den typen høstkos som hun elsker.
Disse 10 Ikea-favorittene gjør mørketiden vår lunere!
Både gardinen og tegningen er fra Kirstens eget firma, Byfribert.dk.

Sett pynten sammen på nye måter!
– Jeg «ommøblerer» hele tiden i keramikksamlingen min, og nå har jeg ekstra fokus på de mørke, brunlige nyansene. På samme måte som tekstiler, gir keramikken hjemmet mitt et varmt og naturlig preg. Jeg elsker de litt svulstige formene og de forskjellige flatene av stein, krakelert glasur og lava, forteller tekstildesigneren.
Keramikken er en blanding av gammelt og nytt, «finere» ting og loppefunn. Skapet er arv etter Kirstens morfar, mens bordlampen er modellen AJ fra Louis Poulsen.

Pøs på med gulvtepper!
– Gulvtepper er viktige her oppe i nord, siden vi ofte har kalde gulv. Jeg har langt flere tepper fremme om vinteren enn om sommeren. De inviterer liksom til kos med en kopp te, samtidig som de gjør rommet bedre å være i fordi de gjør lyden mer behagelig, forteller Kirsten.
Disse to kommer fra Tyrkia og Marokko. Her finner du 12 lune gulvtepper til alle stiler!

Skap et koselig lesehjørne!
– Jeg har arvet en lenestol i velur med frynser etter moren min, og har gitt den en fin plass i lesekroken min. Stoffet tilfører hjemmet vårt et mer sanselig uttrykk, og jeg sitter ofte i den og blar i magasiner eller leser bøker. Når dagene blir kortere og mørket kommer, liker jeg å trekke meg litt tilbake med en god bok eller en tv-serie, forteller Kirsten.
Eames-sidebordet er fra Paustian, mens trekrukken er fra Marokko og papirfuglen fra Japan.
