Fra bedehus til idyllisk bolig
Anne-Linn fikk pikedrømmen i oppfyllelse da hun og familien flyttet fra leiligheten i Oslo til landlig idyll i et gammelt bedehus på Nøtterøy.
Rolig liv på landet
Det var Anne-Linn Nyfelts ektemann, Frank, som først oppdaget boligannonsen på nettet for fire år siden. På den tiden var paret bosatt i Oslo og hadde fått sin første sønn. Egentlig hadde de blitt enige om å vente med å flytte, for selv om leiligheten på Grünerløkka var liten, trivdes de godt med nærheten til gode jobber og by- og kaféliv.
Likevel drømte Anne-Linn stadig om et roligere liv på landet, og lengtet særlig hjem til idylliske Nøtterøy, hvor hun selv er født og oppvokst.
Gangen har fått mønstrete sementfliser fra Fagflis og tapet fra Colefax & Fowler. Lampen er mer enn hundre år gammel og har fulgt huset helt fra begynnelsen.

Hundre års historie
Da Frank oppdaget at det mer enn hundre år gamle bedehuset var til salgs, visste interiørarkitekten Anne-Linn med én gang at dette var hennes drømmeprosjekt.
- Jeg hadde fablet en stund om at jeg ønsket meg et gammelt bedehus vi kunne pusse opp. Da dette huset dukket opp i nærheten av familie og venner, og med pendleravstand til Oslo, måtte vi bare slå til, forteller Anne-Linn.
Både hun, ektemannen og sønnene Liam (7) og Thias (1) stortrives i bedehuset, som etter massiv oppussing har blitt forvandlet til en moderne og funksjonell familiebolig.

Bevarte minner
Noen gamle spor etter bedehuset er beholdt og forteller om husets historie.
- Vi flyttet inn i 2009, og har vent oss til et helt annet tempo. Her har vi funnet en ro som ikke eksisterer i storbyen, sier Anne-Linn fornøyd.

Hus med mye historie
Byggets historie går helt tilbake til 1903. Siden den gang har det fungert som både skole, samlingssted og bedehus, helt frem til Anne-Linn og familien kjøpte huset i 2008.
- Det er litt spesielt å flytte inn i et hus som alle naboene har et forhold til. De fleste har jo vært innom en eller flere ganger i forbindelse med møter, loppemarkeder eller konfirmasjoner. Heldigvis virker det som alle synes det er hyggelig at det er en barnefamilie som har flyttet inn, forteller Anne-Linn.
Når solen skinner gjennom bokstavene over utgangsdøren, synes det på veggen i gangen.

Stort allrom
Ekteparets beskjedne oppussingsplaner endte med totalrenovering av hele bygningen. Gulvene ble revet opp, huset fikk ny isolasjon og panelet på vegger og tak ble gipset for et glatt og fint utgangspunkt.
Listene er nye og mange av vinduene er byttet ut. Vegger er flyttet og romløsninger endret, for å fungere optimalt for en moderne familie.
Den store salen som i sin tid ble brukt som møterom, er imidlertid bevart slik den alltid har vært. I dag fungerer rommet som kombinert kjøkken og stue - et allrom for hele familien som Anne-Linn er veldig fornøyd med.

Flisefint
En vakker flis som ble til overs da gulvet i gangen var ferdig lagt, har fått ny funksjon som brett på kjøkkenbenken.
Kjøkkeninnredningen er fra Ikea, mens håndtakene kommer fra Kvik. Skuffene er romslige og gjør overskap overflødig. Lampettene er kjøpt hos Home & Cottage.

Romslig
En kjøkkenøy med skuffer og skap på begge sider gir masse "usynlig" oppbevaringsplass.
Les også: Industriell stil på kjøkkenet

Potteskjuler
En gammel kjele blir en original og morsom blomsterpotte på kjøkkenet.

Satt i system
Kjøkkenting har fått plass i en gammel og dekorativ margarinkasse. En smart måte å holde orden på.

Kul kombinasjon
Spisebordet, som er kjøpt på Finn, og Catifa-stolene fra Arper utgjør en fin kontrast til hverandre.

Sans for detaljer
Vakre og gjennomtenkte detaljer er viktig i boligen, og Anne-Linn liker å dekke bordet med gamle, skjøre porselenskopper og levende lys.

Nytt og gammelt
Stuedelen er innredet med sofa kjøpt på loppemarked og stoler og bord fra Home & Cottage.
Vegger og tak er malt helt hvite (fargekode 0300-N), mens gulvet er ammoniakkbehandlet eikeparkett.

Kronen på verket
På den ene kortveggen troner en mer enn hundre år gammel kakkelovn, som ekteparet bestilte fra en spesialist. Den tok mer enn to uker å få på plass, og har blitt er et vakkert blikkfang.
Kakkelovnen er den tingen Anne-Linn er mest fornøyd med i huset.
- Den er prikken over i-en hjemme hos oss, sier hun.

Lune lys og loppiskupp
Lyktene fra Åhléns gir lun stemning på stuebordet. Skapet er et av Anne-Linns mange loppekupp.

Lunt under trappen
Under trappen som går opp til andre etasje har Ann-Linn laget en innbydende krok med kurvstol fra Home & Cottage og strikketøy i en gammel kurv.

Sjarmerende soverom
De gamle sengene på soverommet er kjøpt brukt og skjøvet inntil hverandre. De flotte takbjelkene er originale og tilfører rommet ekstra sjarm.
Legg merke til gardinet - et tykt stoff er hengt opp på en krok og skaper et uformelt uttrykk. Fint tips!

Koselig barnerom
Liams rom er lyst og trivelig og passer fint til en aktiv sjuåring. Det flotte, hvite skapet har Anne-Linn kjøpt på Finn, og det bidrar til den nostalgiske følelsen i huset.
Les også: Barnerom i duse, deilige farger

Moderne nostalgi
Til tross for massiv renovering har ekteparet klart å ivareta husets sjel, gjennom nøye utvalgte detaljer.
- Jeg synes det er viktig å bevare bygningens historie, men hadde samtidig et ønske om å stramme opp og skape et mer moderne uttrykk, forteller Anne-Linn.
Flere inspirere boliger finner du her.
