Slik får du planter som trives på balkongen
Ønsker du deg en frodig og grønn balkong? Her får du hageentusiastens beste tips til hvilke planter du bør velge og hvordan du får dem til å trives.

Krukkelivet på balkongen
For å få balkongen din til å bli frodig og grønn er trikset å finne plantene som trives i krukker. For er du plante og skal bo på en balkong, så er det nemlig best om du egner deg for et liv i krukke. Det forteller Anne Holter-Hovind som driver Norges største hageblogg, Moseplassen.no og har gitt ut boken «Fuglefryd».
– Det er mye enklere å lykkes med planter som er lettstelte og tåler å tørke ut en gang innimellom, forteller Holter-Hovind.
Hun ramser opp lavendel, pelargonia, sedum, rosmarin og salvie som egner seg godt for et liv i krukker. Kaliforniavalmue, blåkurv, kjempeverbena og ullsalvie er ikke like vanlige, men egner seg også godt til å stå på balkongen.
Unntaket er om du bor på Vestlandet og det regner hele tiden. Da vil ikke disse være de beste plantene.
Uavhengig om du bor i en del av landet med mye regn eller ikke, så er det alltid viktig å lage hull i krukkene slik at plantene ikke drukner.
Men tallerken under krukken kan du droppe, mener Holter-Hovind.
– Du må gjerne sette tallerken under hvis du synes det er pent, men hvis det er for å spare gulvet kan du heller sette klosser under krukken. Da tørker vannet bort fra under krukken og tregulvet får puste, tipser hun.
Her har vi samlet de 10 fineste ute-krukkene for deg.
*Hagestol, W 66 x D 72 x H 78 cm, 610 kr, hagebord, W 50 x D 40 x H 45 cm, 421 kr, LED-lampe, H 23,5 cm, 183 kr, blomsterkrukke, Ø 13/ Ø 16/ Ø 20 cm, fra 33 kr, Søstrene Grene.*

Pen og smart plassering på balkongen
Når du har valgt plantene som skal få pynte opp balkongen din står neste valg for tur; hvor skal de stå?
Har du først har gått til anskaffelse av de grønne og skjønne, så er det naturlig å sette dem et sted der de synes godt. Og hvorfor ikke plassere dem slik at du ser dem innefra også, tipser Holter-Hovind.
Et triks hun liker godt er å samle plantene i grupper.
– Det ser koseligere ut å sette tre krukker sammen istedenfor å ha en i hvert hjørne. Det er fint å bruke forskjellige krukker så lenge de passer sammen i form og farge. De må ikke matche, forteller hun.
Men det er flere fordeler ved å samle plantene i grupper enn det rent estetiske:
– Plantene trives bedre når de står sammen med andre planter. Når solen skinner på den fremste krukken vil den skygge for den som står bak, og sammen danner de et lite mikroklima, forklarer Holter-Hovind, Og om ikke det er grunn nok for å plassere plantene sammen, så blir det også lettere å vanne.
Slik innreder du en liten balkong!
*Balkongbord, 554 kr, balkongstol, 450 kr, krakk, 369 kr, Granit.*

Når kan du sette plantene ut?
Er du ivrig etter å sette plantene ut så fort som mulig kan det være lurt å holde øye med temperaturen om natten.
– I Oslo-området er det ikke uvanlig å ha frost frem til 17.mai. Om du setter ut planter tidligere så må du være forberedt på å løfte de inn igjen hvis vi får en kald periode, forteller hun.
Et lurt tips er å begrense seg til å kjøpe vårens blomster som tåler at det er litt kaldt. Eksempler er stemorsblomst, løkblomster, vårlyng, primula, surfinia, tusenfryd og ranunkel.
Men selv en god vårplante kan få sjokk når den kommer ut etter en varm start inne på et gartneri, og må herdes den første uken.
– De må venne seg til to faktorer; temperaturen og sola. Det tar dem en uke å danne UV-beskyttelse, og de kan derfor bli solbrent om de ikke får stå i skyggen på dagtid når solen er sterkest. For å venne dem til temperaturen kan du la dem stå inne de første nettene, forklarer Holter-Hovind.
Og er det sommerplanter som tomater, så skal ikke de ut før det er minst 10 plussgrader om natten. Det samme gjelder for stueplanten din.
Ser du at plantene stopper å vokse eller får stygge blader kan det være tegn på at de ikke trives.
Få flere hagetips sendt direkte til innboksen din!
*Hagebenk, W 86 x D 40 x H 45 cm, 740 kr, vannkanne, 195 kr, Søstrene Grene.*

Gjennomført stil med riktig krukker
Krukker i forskjellige størrelser underbygger en myk stil på balkongen, mens krukker i samme størrelse og farge er stilig om du har en stram og minimalistisk stil.
Malins balkong er innredet like gjennomtenkt som resten av leiligheten hennes på Fornebu. Her kan du se resten av hjemmet hennes.

Anne Holter-Hovind driver Norges største hageblogg og har gitt ut boken «Fuglefryd».
