16 visninger ble bomturer, men på den 17. var det full klaff
En stadig økende lengsel etter et rolig pustehull og nærhet til naturen, sendte Jesper og Stine ut på hyttemarkedet. Nå skiller det bare en liten time mellom hektisk byliv og fuglekvitter og stjernehimmel.
HER BOR Jesper (32) og Stine (29).
HVOR I en 63 kvadratmeter stor hytte og et lite anneks med to sengeplasser. Hytta er fra 1972 og ligger ved Vig, nordvest på Sjælland.
FØLG JESPER OG STINE @kystland
Den var lyseblå utenpå, mørkebrun inni og den 17. i rekken av hytter Jesper Finderup og Stine Gosvig så på sommeren 2019. Men allerede før de var ute av hytteområdet etter visningen, visste de at de hadde funnet akkurat det de var ute etter.
– Vi ringte til megleren straks vi var ute av oppkjørselen. Hytta hadde bare ligget ute for salg i én dag, men vi visste bare at denne ville vi ha, sier Jesper.
For hytta var akkurat et slikt kinderegg som de hadde drømt om: Den lå bare en time fra byen, tomten var stor og skjermet fra omverdenen, og i tillegg full av muligheter for å skape fine utesoner med forskjellige funksjoner.
– Vi drømte om et sted vi kunne bruke ofte og på impuls, og vi lengtet etter mer nærhet til naturen, sier Jesper. Dersom de ikke har noe annet på tapetet, reiser de stort sett til hytta hver eneste helg. De har nærmest blitt avhengige av den helt spesielle roen de får når de er her.
– Jeg trenger bare et par dager her før jeg nærmest er nullstilt. Det er ikke gatebelysning her, så vi ser ut på stjernehimmelen fra alle vinduene, og vi hører fuglekvitter både når vi er inne og ute. Det er faktisk ganske vanedannende, sier Jesper.
Innredning på impuls
Drømmen var å transformere den mørkebrune 70-tallshytta til en lys og luftig sommeridyll, og på overtakelsesdagen var bilen fullpakket av malerutstyr.
– Vi hadde en naiv tro på at det skulle gå veldig kjapt, så vi startet å male stuen allerede den første kvelden og regnet med å være ferdige på et par timer. Det endte med 16 timers jobb og fire strøk med maling før det gamle treverket var blitt hvitt, så stuen ble ikke akkurat ferdig den kvelden, smiler, Jesper.
Paret hadde bestemt seg for at hytta skulle males både innvendig og utvendig, samt at utestuen skulle få nytt gulv og gjøres om til spisestue, men utover det hadde de ikke spikret så mange planer.
– Vi er ganske impulsive og det var for eksempel slett ikke planlagt at gulvet skulle ha den støvete, grønne fargen. Det var en innskytelse etter at vi fant ut at vi skulle male det, men vi ville verken ha det hvitt, svart eller grått. Badet ble også pusset opp som en følge av at vi oppdaget fuktskader da vi skulle rett opp gulvet, sier Jesper.
Den lyse hytta bugner av fine funn. Her er alt fra designklassikere til gamle modellskip i tre, fra flotte fisketegninger til et gammelt sett med årer. Vakre skatter, fulle av sjel og historie, som til sammen utgjør en nøye utvalgt samling.
– Jeg har alltid drømt om en sommerhytte, og lenge før vi besluttet å kjøpe en, hadde vi en bod full av møbler og ting som passet inn. De gamle årene etter farfaren min har jeg hatt stående i årevis, og geviret i spisestuen kjøpte vi på loppis lenge før vi hadde konkrete hytteplaner, sier Jesper.
BILDET Stine og Jesper elsker å være ute og har lagt til rette for mest mulig uteliv med både utedusj, utekjøkken, spiseplass og mange hyggelige kroker i hagen.

Det spesiallagde spisebordet er behandlet med rødpigmentert linolje på benene og har voksolje på bordplaten, noe som gir to vidt forskjellige uttrykk. Utelampen og de to PH-pendlene over bordet fulgte med huset, mens stolene er en blanding av forskjellige designklassikere.

Da Jesper og Stine overtok hytta var den trang og mørk. Nå er alle veggene hvitmalte, mens tregulvene har fått en støvete, blågrønn nyanse. Sofaen er fra BoConcept og stolen fra Takt, mens kommoden fulgte med hytta. Sofabordet er satt sammen av en brukt bordplate og understellet fra et bord etter Jespers farfar.

Fluktstolen er fra Trævarefabrikernes Udsalg og den klassiske 70-tallssykkelener kjøpt på loppis.

Jesper og Stine drømte om hytte i lang tid, og begynte å samle på typisk sommerinteriør på loppemarkeder, i bruktbutikker og hos familie lenge før drømmen kunne realiseres.

Fargerike loppefunn er med på å skape personlighet og en deilig atmosfære.

Stråhatter på rekke og rad skaper perfekt sommerstemning

Jespers favorittplass
– Spisestuen er det rommet vi bruker mest. Lyset her er helt fantastisk, og jeg er så glad for at vi fikk lagd dette spisebordet med mål som passer rommet perfekt. Fargen på linoleumsgulvet er med på å understreke den lyse og lette følelsen.
BILDET Den gamle utestuen har blitt til spisestue med nytt, petroleumsblått linoleumsgulv fra Forbo. Spisebordet er spesiallagd til det smale rommet og er kun 60 centimeter bredt, men til gjengjeld tre meter langt.

Mange av skattene paret har i hytta, stammer fra Jespers farfar, for eksempel den store skålen på bordet. Emaljekoppen er fra Forét og den brune keramikkkoppen er et loppefunn.

Paret har døpt hytta si for Kystland som en referanse til beliggenheten mellom kysten og resten av landet

Stine og Jesper har skapt en deilig sommerhyttestemning, krydret med natur og historie. Årene er en bruktskatt etter Jespers farfar, daybedden er fra Skovshoved Møbelfabrik og det blåstripete putetrekket fra H&M Home.

Gamle globuser er gjerne lagd av glass, og hvis du damper av papiret, får du en vakker glasslampe.

En av Jespers store drømmer var å få et utendørs badekar på hytta. Det frittstående emaljekaret fra Ifö er et bruktfunn, mens det gamle vaskebrettet er etter Jespers farfar og krakken er et loppefunn.

Sengen er kjøpt brukt, mens det åttekantete speilet og de småmønstrete, blå putene er fra Normann Copenhagen. Hanen er arv etter Jespers farfar.
FARGETIPS Skap moderne sommerhyttestemning med glimt av blått, rosa og rødt.

De store, blå flisene på badet var et modig valg. De er for crazy til at Stine og Jesper ville hatt dem i leiligheten, men på hytta tok de sjansen, og de har ikke angret. Men den sterke fargen trengte en rolig motvekt, derfor lagde de et servantmøbel av et gammelt, oljet skap

Bålplass eller hengekøye? Start med de tingene som er viktigst for deg. Øverst på ønskelisten til Stine og Jesper sto blant annet et utekjøkken.
BILDET Hagebordet er et gammelt, patinert langbord, mens pinnestolene er fra FDB og de røde kaféstolene er vintage.

En utedusj er genial på varme dager når du skal skylle av deg sand og salt etter en tur på stranden. Gjør det enkelt med en hageslange over en grein, eller installer luksusversjonen med både varmt og kaldt vann.
BILDET Da paret renoverte badet, fikk de også trukket varmt vann til en utedusj. Armaturen fant de på et loppemarked.

Se mulighetene! Bålplassen til Jesper og Stines oppsto nærmest av seg selv da de fjernet et tre på tomten.
BILDET Trestubbene er sagd til av en stor bjørk som ble hugget ned. Høyden på stubbene varierer slik at de er anvendelige sitteplasser både for toåringer og 70-åringer
