Lykke på Lillestrøm
Stina gir gamle gjenstander nytt liv i huset på Lillestrøm, der familien fra Bergen har skapt sitt nye hjem med lite budsjett og mye kreativitet. Bli med inn!
Noen ganger må man bare våge. Våge å bytte ut det kjente med noe nytt og annerledes. Våge å bruke ting til noe annet enn de var ment til. Stina Andersen (35) er en som våger. Hun og familien bodde i Bergen, og Stina var gravid med fjerdemann da ektefellen Gordon (36) fikk ny jobb som journalist i VG i Oslo i 2011.
- Siden jeg skulle ut i permisjon, passet det fint å flytte da. Men det er klart det var skummelt å forlate alt det kjente og flytte til en helt ny landsdel, sier Stina, som er jurist.
Paret startet boligjakten rundt Oslo og kom tilfeldigvis over det gule huset i Torvgata på Lillestrøm i Akershus.
Stina og Gordon bestemte seg for å pusse opp gradvis og prøve å gjøre det fint og koselig med begrensede midler.
- Mange vil ha alt på en gang. De vil at alt skal være nytt og nyoppusset. Men det er lurt å bo seg inn litt først, så ser du behovene etter hvert. Ta tiden til hjelp og ta små steg om gangen, så blir det sånn som du vil ha det.
Se bildene fra det koselige huset på de neste sidene!

Spennende stue
Stuen er innredet med en spennende miks av bruktfunn, nye møbler og hjemmelagde ting. Sofaen er fra Ikea, den mønstrete stolen er funnet på Fretex, og bordet er arvet. Skinnet på gulvet er fra Living.
Idé! Bruk gamle vinduer på nye måter, enten som pynt i seg selv på
veggen eller som ramme til koselige familiebilder.

Koselig tv-stue
I tv-stuen kan familien slange seg i en Ikea-sofa med puter fra Kremmerhuset, Ikea og Ellos. Lysestakene var i messing, men Stina har spraylakkert dem hvite. Både stolen og det svarte skapet, som skjuler tv-en, er bruktfunn. Bildet på veggen har Stina laget selv.
Idé! Lag ditt eget stuebord av en gammel pall som bordtopp og beisede bordben. Det blir akkurat passe røft og sjarmerende.

Rustikk vegg på kjøkkenet
Kjøkkenet fra Kvik er nytt og lekkert med rester fra fortiden i form av gamle tømmervegger. De originale, gamle bjelkene var gjemt bak veggplater og har endelig kommet til sin rett igjen.
Idé! Utnytt mulighetene som allerede finnes i huset, slik som Stina har gjort. Her har hun laget fine, beisede hyller til servise der hvor det tidligere var en dør.

Smart romdeler
Idé! Ønsker du å skjerme av kjøkkenet, kan du gjøre som Stina og sette opp en vegg med rustikke skyvedører. Inni veggen kan du bygge praktiske skap.

Kult på veggen
Idé! Ønsker du en rask forandring, kan du stifte voksduk eller gavepapir på veggen istedenfor tapet.

Arvegods i gangen
Den grønne sofaen i gangen er arvet fra Stinas oldemor og fylt med puter fra Ikea og Ellos. Bildene på veggen er kjøpt i bruktbutikk og viser klassiske motiver fra Bergen, der familien kommer fra.

Godt utnyttet trapp
Under trappen har Stina laget en morsom arbeidskrok med bruktmøbler og en gammel skrivemaskin.
Idé! Har du en ubrukt plass i trappen, kan du lage en koselig lesekrok.

Lekker loftsstue
I andre etasje er det innredet en koselig loftstue med gjesteseng av en rammemadrass. Bordet og sofaen er kjøpt brukt, og sengetøyet er fra Ikea. Bildene på veggen er også bruktfunn.
Idé! Lag en fin samling av små flasker som harmonerer i fargene, og bruk dem som vaser eller pynt.

Stilig soverom
Soverommet til Stina og Gordon bugner av gode ideer, som gavepapir stiftet på veggen istedenfor tapet og høyhælte sko som smykkeoppheng.
Idé! Har ungdomstidens gamle stiletter havnet på loftet? Ta dem frem og bruk dem som stilig smykkeoppheng på veggen.

Stellas sengehimmel
Datteren Stellas rom er romantisk innredet med bruktseng og vitrineskap fra Finn som Stina har malt hvite. Plansjen på veggen er også funnet på Finn. Den fine Bambi-lampen fra Småting tar seg en hvil på kurvkisten til Stella, sammen med søte detaljer.
Idé! En stor, fin lampeskjerm kan gjøre jobben som sengehimmel. Knyt fast lyse gardiner med tau inni skjermen, og bre dem utover sengen.

Bruktfunn hos Gloria
Datteren Glorias rom er en rosa drøm med seng fra loppemarked og sengehimmel fra Ikea. Den lille kommoden er kjøpt brukt og malt rosa, og lyslenken er fra eBay.

Boligprat med Stina
- Hvordan vil du beskrive stilen din?
- Jeg synes det er vanskelig å sette et navn på stilen min, men kanskje kreativ vintage er et passende uttrykk. Jeg liker å bruke ting annerledes og på nye måter.
- Hvor finner du inspirasjon til innredningen? - Fra magasiner, Instagram, nettet og på besøk hos andre. Jeg blir inspirert når jeg ser fine farger og gode løsninger.
- Hva er ditt beste innredningstips? - Du trenger ikke å kjøpe alt nytt. Bruk det du har, og ta imot ting fra andre. Det gis bort mye fint på Finn for eksempel.
- Hva er du mest fornøyd med i boligen din? - Kjøkkenet! Det har blitt et fint bruksrom med god plass til både oss seks og gjester.
- Hva er ditt neste prosjekt i boligen? - Vi skal lage et ekstra soverom på loftet og fikse badet der oppe. Og så skal vi sette opp stakittgjerde rundt huset.
- Hva kommer aldri inn i boligen din? - Et stort akvarium med lys og full pakke kommer nok aldri inn her.
Følg Stina her:
Blogg:Fru Andersen
