Et hjem fullt av ideer
Interiørstylisten Tahani lever av å skape vakre og inspirerende hjem. Hennes eget er inget unntak!
Hjemme hos interiørstylisten
Midt i en bratt bakke på Ljan i Oslo ligger den brune tomannsboligen til Tahani Aiesh (35). Huset ble kjøpt i 2012, og et omfattende renoveringsprosjekt var i gang.
Rammesengen på bildet er fra Ikea. Tahani har festet gardiner ved hjelp av en vaier av stål og kroker. Sidebordet fra Anouska kan hun ha både inne og ute.

Dør med tavlemaling
I dag er det lite som minner om tiden da huset ble bygget. Vi skal ikke lenger enn til entreen før vi blir introdusert for et knippe av Tahanis ideer.
På innsiden er døren malt med svart tavlemaling, og ved siden av en søt oppmuntring skrevet med kritt, henger store klyper med kort fra familie og venner. I taket henger en egenkomponert lampe som Tahani har laget spesielt til skråtaket i gangen.

Bord av kabeltrommel
Lenger inn åpner det seg et stort, lystrom. Dette rommet favner både stue og kjøkken, og det er flere meter fra gulvet og opp til skråtaket.
Kabeltrommelen, som nå er kjøkkenbord, fant Tahani på en gård i Nittedal. Hun kappet av den nederste bordfoten slik at den ikke går like langt ut som bordplaten. Teppet er fra Lama.

Asymmetriske kjøkkenskap
Tahani synes oppbevaringsskapene over kjøkkenbenken ga seg selv. For henne var det viktig å skape balanse, men ikke symmetri.
Kjøkkeninnredningen er fra Ikea, vinhylle og skap med sifre har Tahani kjøpt fra House Doctor.

Tenk nytt!
Gi en gjenstand flere funksjoner enn de opplagte. Tahani bruker krydderhyllen sin fra Sinsen bruktmarked som hylle, og med påsatte kroker fra Indiska kan hun henge koppene sine på den også.

Hjemmelaget lampe
Gjør som Tahani, og sy en lampe som er lett å tilpasse skråtaket ditt.
Dette trenger du:
Arbeidslamper, Tahani sine er fra
Clas Ohlson
Spraymaling, her er det brukt hvitt
Stoff
Dette gjør du:
1) Spray lampene med spraymaling.
2) Klipp stoffet i en lang remse.
3) Sy den sammen og vreng den utover slik at det blir som en lang strømpe.
4) Tre den over ledningene slik at de ikke synes.
5) Fest lampene med en krok i taket.
Les også: Lag dine egne lamper!

Naturlige farger
En pipe dekket med grovsparkel rammes inn av hvite vegger og deler kjøkkensonen fra stuen.
Tahani sverger til naturens egne farger og har kjøpt pinnestolene, som bærer havets fargespekter, på bruktmarkeder og Finn.no. De har de samme dusefargene fra havet som vi finner elementer av i resten av interiøret, og i likhet med skap og bord er de i treverk med patina.
Vedovnen ga hun en Farris for til en mann som skulle kaste den.

Lur opbevaring av veden!
Tahani har bygget en egen nisje til oppbevaring av veden, og utnytt høyden i rommet. Det er både praktisk og dekorativt.

Lysslynge i taket
Gjør som Tahani og fest en lysslynge til lysekronen dersom den ikke har elektrisk lys. Denne har hun kjøpt på Country Chic.

Hyggelig sofakrok
Sofaen fra Furninova er kjøpt på Bohus. Trekisten er brukt som stuebord og er fra Anouska. Den grå puten i sofaen har svigerinnen til Tahani strikket og de andre er fra Verket interiør og Country Chic.

Alt på sin plass
Tahani har gitt hver ting i hjemmet sitt en nøye gjennomtenkt plass. Hun kan gå lenge og lure på hvor hun skal sette et møbel, henge opp en lampe eller plassere en gjenstand.
- Alle tror jeg diller mye og skifter ut møbler ofte fordi jeg jobber med interiør. Men når jeg har gitt tingene en plass, så har de den plassen. Skal jeg skifte ut for eksempel puter, må jeg begynne på et nytt prosjekt, forteller Tahani.

Kort vei mellom kjøkken og stue
Vaser og glass som ikke får plass på kjøkkenet, får stå i vitrineskapet i stuen.

Pynt med praktisk stige
Stigen har Tahani fått av en venninne. Den brukes flittig når en lyspære skal skiftes eller når Tahani skal nå opp til toppen av skapet.
Skapet er fra House Doctor, kurvene har Tahani kjøpt på Kremmerhuset og lampene er fra Home and Cottage.


Møbler tilpasset planløsningen
For Tahani var innredningen en like stor del av renoveringsprosjektet som selve oppussingen. Underveis som vegger ble revet og nye ble satt opp igjen, samlet hun de møblene hun ønsket seg i garasjen. Der sto de og ventet på å få sin helt spesielle plass når oppussingen var ferdig.
- For oss var møblene like viktige som hvilke materialer vi skulle bruke. De utgjør jo en del av helheten, forteller Tahani, som valgte møbler etter planløsningen.

Henter stadig ny inspirasjon
De kreative ideene utvikler Tahani underveis som skap blir skrudd fast til veggene og ting får en plass. De springer ut av inspirasjonen hun henter når hun er på reise eller fra hjem hun besøker. Når hun reiser til nye steder, tråler hun bruktboder for godt håndverk og merkelige ting med humor.

Rød tråd
Tahani har brukt lik puss på veggen i trappen som på peismuren, slik at det skaper sammenheng.

Enkle justeringer
Skjenken fra Bolia hadde lange stålben som Tahani byttet ut med hjul. Fugleburet er fra Anouska.

Snekkerbenk som kontorbord
Tahani har brukt en gammel snekkerbenk som arbeidsbord for et unikt og personlig uttrykk. Den gamle skolestolen understreker den rustikke stilen.

Orden i sakene
Finner du ikke maskeringsteipen når du trenger den? Del verktøyet ditt opp i egne lommer slik at du raskt ser det du trenger. Løsningen er kjøpt på kjøkkenavdelingen på Ikea.

Egensnekret sengesokkel
Tahani og Ole Martin lagde sin egen sengesokkel av resteplanker fra gulvet. Budsjettet for soverommet røk da Tahani måtte ha lampene fra Bestlite som hun hadde ønsket seg lenge.

Større romfølelse
Et stort speil skaper illusjonen av å være i et større rom. Dette massive speilet av gammelt treverk er et sjarmerende innslag på soverommet og er supert å prøve klær foran.

Belte som håndtak
Tahani har bukt biter av et belte som håndtak. Enkel, dekorativ og kjempegod idé! Klipp av bitene og slip dem med fint sandpapir. Fest med små spiker.

Rustikk stil på badet
Badet har fått et rustikt preg med gammelt treverk som en fin kontrast til de rene, hvite og turkise flisene.

Bedre romløsning
For å få større bad har familien tatt vekk
garderobene på soverommet og flyttet veggen.

Stylistens topptips:
- Få ting ut på gulvet istedenfor å plassere alt langs veggene. Skap soner og fokuser på de tingene du ønsker å få frem. Bruk skillevegger, stiger og draperier eller marker med et teppe, råder Tahani.
